Jak urządzić pokój przechodni?

Jak urządzić pokój przechodni?

Pokoje przechodnie najczęściej spotykane są w starszym budownictwie – w kamienicach lub kilkudziesięcioletnich blokach. Najczęściej są to pokoje dzienne, z których przechodzi się do innych pomieszczeń np. kuchni czy sypialni. Jak urządzić taki pokój?

W przypadku pokojów przechodnich problem zaczyna się, gdy oprócz spełniania funkcji salonu, pomieszczenie służy także jako sypialnia dla części domowników. Wówczas stworzenie w nim przytulnego miejsca do spania, możliwie odseparowanego od reszty pokoju może być nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak niemożliwe – czasem wystarczy drobna przebudowa lub zastosowanie mebla oddzielającego strefy pomieszczenia do siebie, aby powstała wygodna i funkcjonalna przestrzeń dla całej rodziny.

Różne strefy w jednym pokoju

Pokój dzienny to wizytówka każdego mieszkania. Jeżeli ogranicza nas niewielki metraż, a salon ma pełnić wiele funkcji, jego urządzenie wymaga przemyślenia różnych opcji. Ważne jest, aby zachowując układ komunikacyjny w pomieszczeniu wydzielić strefę relaksu, wypoczynku i strefę sypialnianą. Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią możemy pokusić się o wstawienie pełnowymiarowego łózka i oddzielenie go od reszty pokoju ścianką lub regałem sięgającym sufitu.

Taka nie do końca zamknięta przestrzeń, zapewniająca jednak odrobinę intymności sprawi, że wizualnie powierzchnia pokoju nie zmniejszy się, a z powodzeniem będzie on służył za wygodną sypialnię. Jeżeli nie mamy miejsca na dodatkowe łóżko, jego rolę z powodzeniem może pełnić rozkładana sofa lub narożnik. Nowoczesne narożniki, oprócz tego, że cechują się niepowtarzalnym designem sprawdzają się jako łóżka – rozkłada się je szybko, wyposażone są w pojemne skrzynie na pościel, a wygodą i jakością materaca nie ustępują klasycznym łóżkom.

Więcej przestrzeni dzięki połączonym pomieszczeniom

Jeżeli z pokoju przechodzi się do kuchni, zazwyczaj można powiększyć przestrzeń salonu burząc ścianę między tymi pomieszczeniami. W ten sposób zyskujemy pokój dzienny połączony z kuchnią, a miejsce staje się bardziej przestrzenne. Strefę kuchenną od dziennej możemy łatwo zaznaczyć za pomocą różnych kafelek na podłodze, które optycznie oddzielą części pomieszczenia od siebie, możemy także np. pomalować ściany na różne kolory.

Utrudnieniem w zaaranżowaniu przechodniego salonu może być duża ilość okien i drzwi, przez które pomieszczenie staje się mało ustawne. Ich układ determinuje komunikację w pokoju, a także określa rozmieszczenie poszczególnych stref. Musimy pamiętać, że każdy fragment przestrzeni i wolnej ściany jest istotny, żeby odpowiednio rozmieścić szafę, sprzęt RTV czy sofę i fotele. Z drugiej jednak strony, elementy takie jak drzwi czy okna mogą pomóc w wydzieleniu poszczególnych funkcji pomieszczenia. Dzięki temu na większej przestrzeni możemy połączyć nie tylko strefę przedpokoju, wypoczynkową, kuchenną i jadalnię, ale także np. kącik spełniający rolę gabinetu – z pasującym do wystroju wnętrza biurkiem lub sekretarzykiem.
0

Zostaw komentarzOdpowiedz

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Suma

Przejdź do kasy