Wyspa pośrodku kuchni

Wyspa pośrodku kuchni

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu z nas. Któż oglądając amerykańskie firmy nie marzył o tym, aby przygotować posiłki w tak miłej dla oka i funkcjonalnej przestrzeni?  Zastanawiasz się czy zdecydować się na takie rozwiązanie w swojej kuchni? Nic prostszego.

Kuchenna wyspa nieodłącznie kojarzy się z dużymi i przestronnymi  pomieszczeniami. Co jednak zrobić gdy nie dysponujemy tak dużą kuchnią, a chcielibyśmy w taki sposób zaaranżować przestrzeń? Rozwiązań jest kilka. Przede wszystkim musimy zastanowić się co tak naprawdę chcemy umieścić na wyspie. W przypadku większej przestrzeni możemy zdecydować się na blat, zlew czy nawet płytę grzewczą i piekarnik. Gdy mamy mniej miejsca i skromniejszy budżet, warto postawić na wygodny i estetyczny blat. Jeżeli na bocznych ścianach małej wyspy zamontujemy dodatkowo różnego rodzaju szafki i szuflady, znajdziemy miejsce na wiele niezbędnych kuchennych przedmiotów.

Centralny punkt kuchni

Wymiary nowoczesnej wyspy kuchennej nie muszą być duże – najważniejsze aby zagwarantowała nam wygodne miejsce do pracy i była odpowiedniej wysokości dostosowanej do potrzeb domowników. Wszystkie z drzwiczek kuchennych oraz szuflad powinny otwierać się z łatwością na oścież – zapobiegnie to uszkodzeniom mechanicznym (np. otarciom frontów).

Wyspa kuchenna to idealne rozwiązanie do kuchni połączonej z salonem. Dzięki niej całość będzie wyglądała bardziej harmonijnie, a przestrzeń miedzy częścią wypoczynkową i kuchenną zostanie wydzielona. Nie bez znaczenia jest też to, że goszcząc znajomych będzie można ich zaprosić do wspólnego gotowania – miejsca przy wyspie starczy dla wszystkich.

Planując stworzenie nowoczesnej wyspy w kuchni warto zastosować zasadę „kuchennego trójkąta roboczego”. Czym ona jest? To reguła obejmująca ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia – zlewu, kuchenki oraz lodówki. Ułatwia ona pracę i sprawia, że wszystkie niezbędne urządzenia znajdują są w odpowiednim miejscu. W efekcie możemy łatwo sięgać po produkty, przygotowywać posiłki i przenosić brudne naczynia do zlewu.

Ergonomiczna i wygodna

Czy do wyspy kuchennej potrzebne są dodatkowe instalacje? Wszystko zależy od tego, co planujemy w niej umieścić. Jeżeli projekt ma uwzględniać jedynie blat, żadne dodatkowe elementy nie będą nam potrzebne. W przypadku gdy w na wyspie ma się znaleźć np. zlew i kuchenka, potrzebne będą odpowiednie przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne lub gazowe oraz wentylacyjne.

Aneks kuchenny z wyspą to miejsce, przy projektowaniu którego powinniśmy wziąć pod szczególną uwagę szerokość przejść między poszczególnymi strefami kuchni. Rezerwując minimum 110 cm na przejście zapewnisz sobie dogodny dostęp do blatu i wygodę podczas codziennego korzystania z kuchni.

Planując aranżację kuchni z wyspą należy również pamiętać o tym, aby dobrze oświetlić ten centralny punkt pomieszczenia. Warto stosować jasne barwy np. biała wyspa będzie doskonałym miejscem do pracy (zobacz artykuł o białej kuchni). Światło nad wyspą powinno być tak zamontowane, aby oświetlało całość i nie tworzyło utrudniającego pracę cienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia będzie odpowiednio doświetlona, a Twoje oczy nie będą się męczyć.

0

Zostaw komentarzOdpowiedz

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Suma

Przejdź do kasy